Červen 2018

Výsledky derby

25. června 2018 v 14:32 | Firestar
http://www.dostihyjc.cz/vysledky.php?stat=1&rok=2018&sel_den=15238

O Eclipse

18. června 2018 v 20:46 | Firestar
Narození: 1. dubna 1764 (tento kůň se narodil při zatmění slunce, po tom také získal své jméno)
Místo narození: ???
Pohlaví: Hřebec
Trenér: ???
Žokej: Oakley
Barva: Ryzák
Největší úspěchy: Eclipse nebyl nikdy poražený, je snad nejslavnější kůň
Majitel: Denis O´Kely
Otec: Marks
Matka: Spiletta

Matka:


Parkurové skákání

18. června 2018 v 13:40 | Firestar |  Jezdecké soutěže
Parkur se v roce 1900 v Paříži poprvé objevim na olípíských hrách. Do roku 1945 byl parkur téměř výhradně vojenským sportem a některých závodů se směli účastnit pouze armádní jezdci.

Vístroj jezdce: Jezdecká helma s tříbodovým úchytem a povinná ochranná vesta pro jezdce do věku 16 let, pak už je na jezdci zda jí bude používat i ve starším věku, jezdecké sako (černé, tmavě modré nebo tmavě zelené, červené), jezdecká košile s bílou vázankou,rajtky (bílé), jezdecký bičík (maximálně 75 cm dlouhý), Vysoké kožené jezdecké boty, nebo chapsy předepsané na závody

Vístroj koně:skokové sedlo (na rozdíl od všestranného sedla má méně hluboké posedlí, nižší zadní rozsochu, výraznější kolenní opěrky a bočnice tvarované více dopředu),třmeny - dobré jsou s šikmým třmenovým můstkem, nebo tzv. bezpečnostní (pokud se jezdci při pádu zachytí noha, třmen vypadne z úchytu), podbřišník - při vyšších stupních je vhodný tzv. okopávací kryt, který zabrání, aby se kůň při skoku kopl do břicha, Kamaše - nejsou nutné, ale doporučují se aby se kůň při skoku nebo opracování nezranil, Uzdečka + udidlo a otěže - nutná část výstroje, působí na voditelnost koně, bez uzdečky není povoleno startovat

Typy překážek:křížek, oxer, kolmý skok, Bariéra, vodní příkop, zeď, in-out, trojbradlíRovinové dostihy

18. června 2018 v 13:29 | Firestar |  Jezdecké soutěže

Tento sport je určen pro Anglické plnokrevníky, je to závod na rychlost, koně běží v rychlém cvalu(trysku). V České republice dostihy vypisuje Jockey Club. Hlavní dostihy jsou u nás: Velká jarní cena, Derby, st. Leger a Oask.
V zahraničí jsou dostihy i pro Arabské plnokrevníky a Angloaraby.
Dostihoví plnokrevníci se chovají například v hřebčíně Napajedla a Mimoň.
Modlitba koně

18. června 2018 v 13:20 | Firestar

Nasyť mne, pane, napoj mne a dej mi čistou, prostornou stáj,


když skončena je denní práce.


Mluv se mnou, neboť Tvůj hlas mi nahrazuje otěže.


Budeš-li ke mně laskavý, budu Ti sloužit s radostí


a najdeš místo v mém srdci.


Netrhej otěžemi, prosím, nesahej po biči, jdem-li kupředu.


Dej mi čas, abych pochopil Tvůj záměr.


Nebij mne, když Ti nerozumím.


Neměj mne za nepozorného, když nesplním Tvou vůli - možná,


že sedlo nebo podkovy nejsou v pořádku.


Neuvazuj mne příliš krátce a nestříhej mi ocas,


který je mou jedinou zbraní proti mouchám a komárům.


Až poznáš, že se mé dny krátí, až Ti již nebudu moci sloužit,


můj milovaný pane, nenech mne, prosím,


hladovět a mrznout a neprodávej mne.


Buď tak dobrotivý a připrav mi rychlou, milosrdnou smrt


a Bůh se Ti odmění zde i na věčnosti.Angloarab(Angloarabský kůň)

17. června 2018 v 17:27 | Firestar |  Plemena
Poměrně nové plemeno, které vzniklo křížením arabských a anglických plnokrevníků v 19. století. Obvykle se kříží arabský hřebec a anglická klisna. Tím vznikají větší a lepší jedinci, než u křížení arabské klisny a anglického hřebce. Angloarab musí mít minimálně 12,5% - 25% arabské krve (záleží na francouzské nebo anglické linii) a nesmí být křížen s jiným plemenem. V rodokmenu se musí vyskytovat pouze arabští a angličtí plnokrevníci a angloarabové.

Povaha: Tito koně kombinují nejlepší vlastnosti arabských a anglických koní. Jsou rychlí, vytrvalí a nenároční. Mají atletickou stavbu těla, dobře skáčou. Jsou také odolní, houževnatí a všestranní. Vynikají svou inteligencí a dobrou ovladatelností.

Vzhled:Líbiví koně s kompaktní stavbou. Hlava je jemná s arabskými rysy, někdy s mírným štičím profilem. Oči jsou velké a živé. Krk je obloukovitě klenutý. Plece jsou silné a lopatky umožňují rychlý, plynulý pohyb. Hrudník je hluboký, záď je mohutná a silná. Končetiny jsou dobře utvářené, se silnými kostmi a pevnými klouby. Kopyta jsou kvalitní, tvrdá. V kohoutku mají 155 - 163 cm.
Barva:Bělouši, ryzáci a hnědáci s odznaky

Hodně toho je z http://www.angloarab.estranky.cz/


Derby

17. června 2018 v 17:12 | Firestar
Neděle 24. června se blíží a s ní i absolutní vrchol dostihové sezony - 98. České derby. Přijďte se na vlastní oči podívat, který kůň se nesmazatelně zapíše do historie a která stáj dosáhne v dostihovém světě na tu vůbec nejvyšší možnou metu. První dostih se ve Velké Chuchli poběží ve 14 hod. Čím je derby tak výjimečné? Spolu s klasickými testy tříletých hřebců a klisen - Velkou jarní cenou a St. Leger - tvoří takzvanou klasickou Trojkorunu. V těchto dostizích startují koně jen jedinkrát za život, a to ve věku tří let. Už samotná účast koně v derby je pro majitele a trenéry koní sen. Prvenství pak vítězného koně katapultuje vysoko v jeho dostihové kariéře. Samo České derby, jehož celkový součet cen činí 2,5 milionu korun, je již řadu let nejbohatším klasickým dostihem celého středoevropského regionu.


Shagya

14. června 2018 v 13:12 | Firestar |  Plemena
Shagya arab je původní kmen arabského koně, který od r. 1987 je již uznané speciální čistokrevné plemeno. Dříve byl označován jako čistokrevný arabský kůň, anebo jako orientální polokrevník. Systematická plemenitba sahá hluboko do minulosti, toto rodokmenové plemeno je pouze o 23 let mladší než anglický plnokrevník. Chovem arabských koní se zabývaly především rakouskouherské hřebčíny Bábolná a Radovec. Mezi chovanými kmeny arabských koní však jeden nápadně vynikal, byl to kmen Shagya. Linii Shagya založil arabský hřebec Shagya narozený r.1830 v Sýrii, který byl od beduínů zakoupen pro hřebčín Bábolna.

Povaha: Přátelský a inteligentní kůň

Vzhled: Shagya má krásnou hlavu a je o něco větší než Arabský plnokrevník. Má pevné zadní nohy, a štičí profil hlavy. Shagya by měl být vysoký kolem 152 cm.

Barva:Převládá bílá, ale vyskytují se i další základní barvy.

Využití: Shagy se využívá pro vytrvalostní jízdy.Anglický plnokrevník

11. června 2018 v 14:19 | Firestar |  Plemena
Anglický plnokrevník je nejrychlejší plemeno koně na světě, je vyšlechtěna za Araba. Toto plemeno má tři zakladatele, Byerlye Turk, Godolphin Barb, Darley Arabian. Arabian byl jediný arab ze tří zekladatelů a byl znich nejvíznamější.

Povaha: Plnokrevník je temperamentní a svéhlaví

Vzhled: Anglický plnokrevník je kůň vysoký, štíhlý s dlouhým, mírně klenutým, nízko nasazeným krkem, výrazným kohoutkem, nezbytný je dlouhý a široký hrudník. Tělo je svalnaté, silné, a přesto jemné. Hlava je ušlechtilá s rovným profilem a s bystrým okem. Hřbet je kratší a pevný. Záď je silná a bývá rovná nebo mírně sražená. Končetiny jsou suché a výborně stavěné. Pod jemnou kůží jsou zřetelně znát cévy, samotná srst je hedvábně jemná a krátká. Výška nesmí přesáhnout 170 cm. Anglický plnokrevník (A1/1) se vyskytuje ve všech základních barvách. Anglický plnokrevník se hodí i do terénu, pro delší vyjížďky. Jeho cval je velmi pohodlný a rychlý. Řadí se mezi velice inteligentní koně a dokáže být věrný.

Barva: Anglický plnokrevník se vyskytuje ve všech základních barvách. (Co jsem viděla je nejvíc hnědáků)

Využití: Plnokrevník se využívá hlavně k dostihům(steeplechase, rovinné) hlavní skoučka z rovinných dostihů je Detby, velká jarní cena, Ousk a pro klisny i St. Leger.
Arabský plnokrevník(Arab)

11. června 2018 v 14:06 | Firestar |  Plemena
Arab pochází z Persie odkud se dostal na Arabský poloostrov. Je předkem rychlejšího a většího Anglického plnokrevníka a jeho křížením s Anglickým plnokrevníkem vzniklo plemeno Angloarabský kůň. Považuje se za nejkrásnější plemeno.

Povaha:Arab je přátelský a inteligentní kůň

Vzhled:Arab je menší a dobře osvalený. Má štičí hlavu nasazenou na elegantně prohnutém krku. Má menší pohyblivé uši. Arab má jemnou kostru a pěkně tvarovaná kopyta. Jeho hříva a ohon jsou velmi jemné a hedvábné.

Zbarvení: Arabové jsou hnědáci, ryzáci a bělouši, vzácní jsou vraníci a někdy se vyskytuje i zbarvení pinto.

Využití: parkur, drezura a dostihy(steeplechase, rovinné)